بلوک سازان

چطوری بلوک سیمانی ارزان را تهیه کنیم؟

آنچه در این مقاله می خوانید...

بلوک سیمانی چیست؟انواع بلوک سیمانیبلوک صنعتی چیست؟بلوک لیکابلوک هبلکسبلوک معدنی چیست؟انواع بلوک سیمانی از نظر وزنبلوک سیمانی سنگینبلوک سیمانی نیمه سبکبلوک سیمانی سبککاربرد بلوک سیمانیانواع بلوک سیمانی از نظر ساختارمزایای استفاده از بلوک سیمانیمعایب استفاده از بلوک سیمانیاستاندارد بلوک سیمانی چیست؟نکات مهم در اجرای بلوک سیمانیراهنمای خرید بهترین بلوک سیمانی
آمل بلوک

فروش انواع بلوک سیمانی ارزان و درجه یک کارخانه ای و دستی در قزوین.

شروع قیمت ها از ۴۰۰۰ تومان در قزوین تا ۵۵۰۰ تومان.

برای کسب اطلاعات بیشتر و کرایه تا محل با ما تماس بگیرید.

ارسال انواع بلوک سیمانی سنگین ۴۰*۲۰ به سراسر کشور

بلوک سیمانی از مصالح پر کاربرد در ساخت و ساز به شمار می‌آید. عمده استفاده از این مصالح در دیوارچینی محوطه‌های بزرگ و ویلایی دیده می‌شود اما خب در سال‌های اخیر انواع جدیدتری از این بلوک‌ها وارد بازار شده‌اند که در ساختمان سازی نیز کاربردهایی یافته‌اند. در ادامه به بررسی انواع بلوک سیمانی، مزایا و معایب این بلوک‌ها خواهیم پرداخت.

بلوک سیمانی چیست؟

بلوک سیمانی (cement block) یک قطعه پیش ساخته و پر کاربرد در صنعت ساختمان است، که از مخلوط کردن آب و سیمان و سنگ‌دانه‌هایی مثل شن ریزه، ماسه و عمل آوری در قالب مخصوص به عمل می‌آید. بلوک‌های سیمانی به دو صورت، سقفی و دیواری مورد استفاده قرار می‌گیرد. از لحاظ ظاهری، شکل بلوک‌های سیمانی باید مستطیلی باشند و سطوح آن‌ها باید به گونه‌ای ساخته شده باشد که هنگام اندود کاری چسبندگی کافی ایجاد نمایند. در مقاله «انواع بلوک سیمانی کدام است و هر کدام چه مصارفی در ساختمان سازی دارند؟» به انواع بلوم سیمانی پرداخته شده است.

انواع بلوک سیمانی

به طور کلی انواع بلوک‌های سیمانی را می‌توان به دو نوع صنعتی و معدنی تقسیم کرد.

بلوک صنعتی چیست؟

بلوک صنعتی از ترکیب سبک دانه‌های صنعتی با سیمان و آب ساخته می‌شود. این نوع بلوک‌ها دارای جرم حجمی کمتر از ۹۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب هستند. حداقل مقاومت آنها ۳۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع است.

تفاوت بلوک‌های سبک صنعتی با بلوک‌های سیمانی معمولی این است که برای داشتن خواص عایق کاری بیشتر، ضخامت جداره بلوک‌های توخالی آنها بیشتر است. از مهم‌ترین بلوک‌های صنعتی می‌توان به بلوک هبلکس، بلوک لیکا و بلوک سرباره ذوب آهن اشاره کرد.

بلوک لیکا

بلوک سبک لیکا یا بلوک پوکه صنعتی از ترکیب سبک دانه، سیمان و آب تولید می‌شود. در ساخت این بلوک‌ها، ریزدانه‌های طبیعی را از بتن حذف کرده که به این ترتیب محصول نهایی سبک وزن بوده و نسبت به بتن نیمه سبک تخلخل بیشتری دارد. سنگدانه‌های لیکا دارای شکلی تقریباً گرد و سطح زبر و ناهمواری هستند. رویه میکروسکوپی خارجی دانه‌ها دارای خلل و فرج ریز قهوه‌ای رنگ و بخش داخلی دانه‌ها دارای بافتی سلولی و سیاه رنگ هستند.

انواع بلوک سیمانی

بلوک هبلکس

همانطور که در مقاله «بلوک هبلکس چیست و مزایا، معایب و کاربردهای آن کدامند؟» نیز عنوان شده است، هبلکس به یک نوع بتن متخلخل می‌گویند که در ساختمان‌ها قابل استفاده و کاربرد دارد. مقاومت فشاری بالا و وزن پایین از مزایای هبلکس است. لوله گذاری و سیمکشی ساختمانی که در آن از هبلکس استفاده شده به راحتی انجام می‌پذیرد چون هبلکس به راحتی توسط اره برش خورده و میخ و پیچ به راحتی در آن فرو می‌رود.

بلوک معدنی چیست؟

بلوک سیمانی معدنی که تا حدودی هم می‌توان آن را سبک در نظر گرفت از مخلوط کردن آب، سیمان و پوکه معدنی تولید می‌شود. پوکه معدنی از معدن استخراج می‌شود و همان خاکستر مواد آتشفشانی است. پوکه معدنی در بخش‌های شمالی کشور به میزان زیادی وجود دارد و به همین دلیل است که این نوع بلوک‌ها قیمت مناسبی دارند. پوکه معدنی قروه و پوکه معدنی تبریز دو نمونه از رایج‌ترین پوکه‌های معدنی موجود در ایران می‌باشند.

بلوک سبک صنعتی که به آن بلوک پوکه‌ای نیز گفته می‌شود به طور معمول از ترکیب سیمان عیار ۳۵۰ و این دو نوع پوکه به میزان و نسبت‌های مشخص تولید می‌شوند. پومیس، اسکوریا و پرلیت از مهمترین پوکه‌های معدنی هستند که در ساخت این بلوک‌ها استفاده می‌شود.

بلوک سیمانی لیپر چیست؟

انواع بلوک سیمانی از نظر وزن

بلوک‌های سیمانی را از نظر وزنی در سه رده سنگین با چگالی بالای ۲۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب، نیمه سبک با چگالی بین ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰ و سبک با چگالی کمتر از ۱۷۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب قرار می‌دهند.

بلوک سیمانی سنگین

این نوع بلوک‌ها دارای سوراخ‌هایی است که با پرکننده شن و ماسه، پر می‌شوند و به همین دلیل وزن سنگینی دارند. این بلوک‌ها ابعاد بزرگ‌ترین نسبت به سایر انواع بلوک‌ها دارند و به خاطر ضخامت بیشترشان در سازه بنایی یا ساخت دیوارهای محوطه به کار می‌روند.

بلوک سیمانی نیمه سبک

این نوع از بلوک‌ها اگرچه از نظر وزنی با بلوک‌های سبک متفاوت هستند اما اغلب آن‌ها جزئی از بلوک‌های سبک قلمداد می‌کنند.

بلوک سیمانی سبک

بلوک سبک از ریزدانه پوکه معدنی (مقاوم‌تر از صنعتی) یا صنعتی ساخته می‌شود. در هنگام تولید بر اثر واکنش‌های شیمیایی، حباب‌هایی در ساختار آن پدید می‌آید که باعث سبک وزن شدن بلوک‌ها می‌شود. از این بلوک‌ها در سقف‌های تیرچه بلوک استفاده می‌شود. با وجود کاهش وزن در بلوک‌های سبک، مقاومت در این نوع بلوک‌ها آن قدرها هم کمتر از بلوک‌های معمولی نیست. این بلوک‌ها انواع مختلفی دارند.

 1. بلوک سیمانی سبک رده یک با چگالی حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب
 2. بلوک سیمانی سبک رده دو با چگالی حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب
 3. بلوک سیمانی رده سه با چگالی ۱۰۰۰ تا ۱۷۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب
 4. بلوک سیمانی رده چهار (بلوک‌های نیمه سبک) با چگالی ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب

کاربرد بلوک سیمانی

 1. بلوک‌های سیمانی به صورت قطعاتی مجزا در موارد زیر کاربرد دارند.
 2. دیوار چینی حیاط
 3. دیوار چینی دیوارهای داخلی و بیرونی ساختمان
 4. سقف‌های تیرچه بتنی

کاربرد بلوک سیمانی

انواع بلوک سیمانی از نظر ساختار

علاوه بر دو دسته بندی بالا، بر اساس ساختاری که این بلوک‌ها در هنگام تولید به خود می‌گیرند می‌توان آن‌ها را به سه دسته زیر دسته بندی کرد.

 1. بلوک توخالی باربر
 2. بلوک توخالی غیرباربر
 3. بلوک توپر

مزایای استفاده از بلوک سیمانی

 1. ساخت و ساز و دیوار چینی نسبت به سایر بلوک‌ها با سرعت بیشتری انجام می‌گیرد.
 2. داشتن سطحی با چسبندگی بیشتر هنگام ساخت و ساز
 3. یکی از مهم‌ترین مزایای بلوک سیمانی نسبت به دیگر مصالح ساختمانی، مقاومت، دوام و طول عمر بالای آنهاست. این بلوک‌ها مقاومت خوبی در برابر بارهای وارده دارند.
 4. ساختمانی که توسط بلوک سیمانی ساخته شود عایق صوت خواهد بود.
 5. استفاده از بلوک‌های سیمانی، ساختمان را در برابر سرما و گرما عایق کرده و از اتلاف انرژی هم جلوگیری می‌کند.
 6. بلوک‌های سیمانی سبک وزن کلی سازه را به شدت کاهش می‌دهند.

مزایای استفاده از بلوک سیمانی

معایب استفاده از بلوک سیمانی

 1. مقاومت کمتری در مقابل رطوبت دارند و رطوبت را به خود جذب می‌کنند.
 2. هنگام جابه جایی و ساخت، قطعات خورد شده و ضایعات زیادی به همراه دارند.

استاندارد بلوک سیمانی چیست؟

استاندارد مصالح ساختمانی ایران به شماره ISIRI 70-1 بیان می‌کند که بلوک‌های توخالی دیواری باید در اندازه‌های ۴۰×۳۰×۲۰ ، ۴۰×۲۰×۲۰ و ۴۰×۱۰×۲۰ سانتیمتر ساخته شوند. در این استاندارد آمده است که جمع طول قطعات توپر باید بیش از کل طول در همان جهت باشد و سطح بخش‌های پر بیش از ۵۰ درصد سطح کل بلوک در جهت عمود بر بار وارده را در بر گیرد. در این استاندارد ضخامت حداقل جداره‌ها و پوسته خارجی بلوک‌ها برای بلوک‌های کوچک ۳ سانتیمتر و برای بلوک‌های متوسط و بزرگ ۴ سانتیمتر تعیین شده است.

نکات مهم در اجرای بلوک سیمانی

در اجرا و استفاده از انواع مختلف بلوک سیمانی باید نکات زیر را مورد توجه داشت.

 • برای حفظ چسبندگی بلوک‌ها، باید مداوما در حین کار خیسانده شوند و رطوبت آنها حفظ شود.
 • بلوک‌های مورد استفاده باید هم‌عرض هم و هم‌عرض با دیوار چیده شوند.
 • بلوک‌چینی از ابتدا و انتهای دیوار شروع شده و به وسط دیوار می‌رسد.
 • برای مقاومت بیشتر بلوک سیمانی از روش مسلح کردن استفاده می‌کنند. به این شکل که میلگردهای فلزی را داخل سوراخ‌های بلوک جای می‌دهند.

راهنمای خرید بهترین بلوک سیمانی

راهنمای خرید بهترین بلوک سیمانی

بلوک‌های سیمانی که این روزها استفاده می‌شوند عمدتاً در کارگاه‌هایی استفاده می‌شوند که احتمال نقص در فرایند ساخت بلوک در آن‌ها کم نیست. به منظور انتخاب بهترین بلوک سعی کنید نکات زیر را مورد توجه قرار دهید.

 1. جنس بلوک‌ها بر روی بتن اثر شیمیایی نداشته باشد.
 2. ارتفاع بلوک‌ها تابعی از ارتفاعی کل سقف است. عرض بلوک‌ها بین ۲۰ الی ۲۵ سانتی متر باشد.
 3. وزن بلوکهای بتنی هر عدد ۷ کیلو گرم و وزن بلوکهای بتنی بین ۱۱ الی ۱۷ کیلو گرم باشد. در انتخاب وزن باید به کاتالوگ‌های کارخانه سازنده توجه شود.
 4. ضخامت جدارهای عمودی و افقی بلوکهای بتنی از ۱۵ میلی متر کمتر نباشد.
 5. حداقل محل نشیمنگاه بلوک ۱۷/ ۵ میلی متر باشد.
 6. بلوکهای سیمانی عاری از ترک و دانه‌های آهکی بوده و رنگ آنها کاملاً یکنواخت باشد. سطوح بلوک‌ها کاملاً صاف و عاری از خمیدگی باشد و سطوح خارجی بلوک‌ها جهت نازک کاری شیاردار باشد.
 7. جذب آب بلوکهای بتنی بیشتر از ۲۰ درصد نباشد.

مهدی کاوه

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره و فروش

0

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Buttonتماس بگیرید